PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ GEMİSİ

2008 yılında Tuzla’da TÜDEV (Türk Deniz Eğitim Vakfı) tesislerinde eğitim hayatına başlayan Piri Reis Üniversitesi, benimsemiş olduğu vizyonu kapsamında ilk aşamada 2013-2014 akademik yılında Tuzla sahilindeki modern yerleşkesine taşınarak öğrencilerine deniz kenarında eğitim imkanı sunmaktadır.

Ardından, simdi kıyılarla sınırlanamayacak engin denizlere ve okyanuslara açılma içgüdüsü ile okul gemisine yatırımı gerçekleştirmiştir. Denizcilik eğitimi denizi tanımadan, onu yasamadan sağlanamaz. Bu bilinçle bugüne kadar ticaret gemileri ve diğer ülkelerle yürütülmekte olan AB Projeleri kapsamında çeşitli deniz eğitimlerine gönderilen Piri Reis Üniversitesi öğrencileri artık kendi adını taşıyan okul gemisi ile bu eğitimleri daha etkin olarak almaktadırlar. Aynı zamanda Türkiye’nin ve Dünyanın çeşitli ülkelerindeki limanları ziyaret edilerek kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunma imkanları sağlamaktadır.

Üniversite tarafından satın alınan Ankara Gemisi 1986 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin Denizyolları bünyesinde seferlere başlamış, uzun yıllar özellikle Akdeniz’de çalışmıştır. 2004 yılında özelleştirme süreci kapsamında Ankara Gemisi Denizciler A.S. tarafından satın alınmış yine benzer çerçevede seferler yapmıştır. Bu dönem zarfında özellikle dünyanın en önemli denizcilik fuarı olan Posedonia fuarına ülkemizi temsilen siyasiler, bürokratlar ve is adamlarından oluşan katılımcılar ile Deniz Ticaret Odası’nın öncülüğünde katılım ve bayrak gösterdiğimiz gemidir Ankara Gemisi. Ve yeni adıyla Piri Reis Gemisi, Deniz Ticaret Odası’nın ve DATI Holding’in finans desteği ile Üniversite’ye kazandırılmıştır.

 

 

127.59 m boy, 10.870 ton deplasman ve 18.5 knot hız ve maksimum 564 yolcu kapasitesine sahip PIRI REIS GEMİSİ’nin genel bakım ve onarımı Çelik Tekne tersanesinde büyük ölçüde tamamlanmıştır. Aynı zamanda üst düzeyde eğitim imkanlarını vermek üzere ek donanım ve sınıf imkanları sağlanmaktadır. Eğitim ve staj imkanlarının ötesinde; geniş kapsamlı konferans seminer vb bilimsel etkinliklerin de düzenlenmesi mümkün hale getirilmektedir.

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Basın Bülteni 2019

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Basın Bülteni 2016

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Basın Bülteni 2015

Piri Reis Üniversitesi Gemisi İstanbul Boğazında

23.07.2016 Piri Reis Üniversitesi 2.Seferine Çıktı

11.07.2016 Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denize Açıldı

27.08.2015 Piri Reis Üniversitesi Gemisi Bodrumda

27.11.2015 Piri Reis Üniversitesi Gemisi İnebolu’ya Demirledi

02.08.2015 Piri Reis Üniversitesi Gemisi Rize’de

16.08.2015 Türkiye’nin Yüzen Okulu Piri Reis Ereğli’de


Aday Öğrenciler Bize Sorun