Piri Reis Üniversitesi  Burslar

BURS ŞARTLARI

a) Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ve Anadolu Denizcilik Teknik Meslek Lisesi mezunu olup Lisans ve Ön lisans programlarına yerleşen öğrencilere, tercih sırasına bakılmaksızın %20 indirim yapılır.                
b) Üniversitemizdeki spor branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyen ve üniversitemiz takımlarında oynamaya hak kazanan öğrencilere Sporcu Bursu Yönergemiz çerçevesinde belirlenen kriterlere göre ek olarak %10 ile % 100 arasında sporcu indirimi yapılır.                
c) Kız öğrencilerimize ayrıca %10 indirim yapılır.                
d) İkisi de üniversitemizde okuduğu sürece kardeş öğrencilere de ek olarak %10’ar indirim yapılır.                
e) Yerleştirme puanı sıralamasında yerleşme puanı türünden (MF-4) ve (TM-1) ek puanla derece yapanlar hariç, ilk 10.000 öğrenci içine girip lisans programlarımızı tercih eden öğrencilere hazırlık ve normal öğrenimleri süresince her yıl 9 ay boyunca kendilerine aylık 1000 TL nakit burs; ilk 20.000 dilimine giren öğrencilere, Piri Reis Üniversitesi öğle yemeği bursu verilir.                
f) Şehit ve gazilerimizin birinci derece yakınlarına %50, ikinci derece yakınlarına %15 ücret indirimi yapılır.                
g) Türkiye deki Üniversitelerin tam zamanlı öğretim üyesi veya tam zamanlı öğretim görevlileri ile, MEB’na bağlı orta öğretim kurumlarında fiilen çalışmakta olan öğretmen çocuklarına %5 ücret indirimi yapılır.                
h) Ücretli ve kısmi burslu/indirimli öğrencilere üniversite hazırlık sınıfı hariç her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre Genel Ağırlıklı Not Ortalamasını 4.00 üzerinden 3.00 ve üstüne çıkaran her öğrenciye o yılı izleyen öğretim yılı ücretinden Mütevelli Heyetince akademik yılın başında ilan edilen kriterlere göre % 10 , % 40 , %75 oranlarında indirim yapılır. Bu bursun süresi bir (1) yıldır. Karşılıksız olan burslar/indirimler Hazırlık Sınıfından sonra normal öğretimleri süresince Lisansta (4 yıl) , Ön lisansta (2 yıl) devam eder. Öğrenci birden fazla burs kapsamına girerse (Sporcu, kız öğrenci , kardeş indirimleri ile %75 ve %50 burslu kontenjanlara ilk üç tercihten yerleşenlere verilen ilave indirim hariç) sadece birinden ve en yüksek olanından yararlanır.                
"ı)Birden fazla hak edilen bursların uygulaması , ayrı ayrı hesaplanarak kalan bakiyeler üzerinden sırası ile uygulanmaktadır.
"                
i)Aşağıdaki bölüm ve programlarda iş garantisi mevcuttur.Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, Deniz Liman İşletmeciliği Programı, Gemi Makineleri İşletme Programı, Gemi İnşaatı Programı, Mekatronik Programı, Yat İşletme ve Yönetimi Programı